niedziela, 5 lutego 2012

Wzajemna fascynacja odmiennością - dokument z 1976 roku

Znalazłem w sieci film, ukazujący spotkanie grupy białych z niewielkim plemieniem w gęstwinach Papui Nowej Gwinei. Rdzenni mieszkańcy po raz pierwszy w życiu zobaczyli na swoim terenie obcych. To trzymające w napięciu kilkanaście minut powolnego zbliżania się do siebie, rozpoznawania. Odczuwa się niezwykłe emocje, głównie u dwóch papuaskich wojowników, którzy w każdej chwili gotowi są do obrony, lub ataku. Jednak ciekawość zwycięża i po pierwszych przełamanych lodach dotykają się wzajemnie. Papuasi przekonują się, że to nie duchy, lecz ktoś z krwi i kości - tak jak oni. Potem następują smutniejsze sceny: biały mężczyzna uwodzi ich przedmiotami, których nie znają: zapałkami, lusterkiem, nożem...  Dobry komentarz do tego spotkania znalazłem na blogu pana Stefana Kubiaka (http://stefankubiak.blogspot.com/2011/06/plemie-z-papui-nowej-gwinei-ktore-po.html):
"Ten krótki filmik to przykład swego rodzaju dilerki narkotykowej. Doświadczony diler pierwsze działki narkotyku rozdaje za darmo. Kiedy "klient" nie może się już bez narkotyku obejść, musi płacić. Tutaj biały człowiek dał ludziom żyjącym w stanie pierwotnej nieświadomości narzędzia, których ci ludzie nieprędko nauczą się produkować. Jeżeli użycie zapałek tak ich rozleniwi, że zatracą zdolność krzesania ognia przy pomocy dwóch patyków, to kto ich będzie zaopatrywał w zapałki?
Jeśli biali dali tylko dwa noże, a ludzi w plemieniu jest przecież więcej, to o ile wzrośnie pozycja społeczna tych, którzy noże posiadają a którzy nie zechcą się nimi dzielić? Bardzo jestem ciekawy, jak potoczyły się losy tego plemienia. Czy zetknięcie z cywilizacją białego człowieka sprawiło, że życie ich stało się lepsze i szczęśliwsze?
"
Film można obejrzeć też z oryginalnego źródła:
http://www.liveleak.com/view?i=305_1308772777
lub z youtuba:


...ale polecam całkowite ściszenie ścieżki dźwiękowej, która w mojej opinii nie pasuje do obrazu. Bez dźwięku film jest bardziej sugestywny.

1 komentarz:

  1. Los plemienia taki jak pozostałych - nieunikniony
    :(
    Tomek D.

    OdpowiedzUsuń